Jakie wyróżnić można podstawowe odbiorniki gazu w domach?
16018
post-template-default,single,single-post,postid-16018,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Z jakich elementów składa się instalacja gazowa?

instalacja gazowa

Z jakich elementów składa się instalacja gazowa?

Zaraz po instalacji wodno-kanalizacyjnej drugą niezwykle ważną w domach instalacją jest sieć gazowa. Służy ona nie tylko do umożliwienia przygotowywania ciepłych posiłków, podgrzewania wody użytkowej, ale także ogrzewania budynków, czyniąc je  niemal bezobsługowymi. Instalacje grzewcze wymagają odpowiedniego projektu i przede wszystkim zadbania o wysoką jakość wykonania. Jak zbudowana jest sieć gazowa?

Rodzaje sieci gazowej

Instalacja gazowa może być zasilana poprzez gaz LPG dystrybuowany ze zbiornika umieszczonego na zewnątrz budynku, oraz gazem ziemnym, oczywiście możliwym  do zastosowania, jeśli w pobliżu budynku przebiega sieć instalacji gazowej. Jest to niezwykle popularne paliwo energetyczne wykorzystywane zarówno przez właścicieli domów prywatnych, jak i inwestorów.

Podstawowymi odbiornikami gazu w domach jednorodzinnych są kocioł gazowy (służący do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej), podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, kuchnia gazowa, kominek gazowy. Aby rozpocząć budowę instalacji, należy wystąpić do dostawcy gazu o pozwolenie na wykonanie przyłącza do sieci gazowej, następnie składa się o wniosek, w którym określa się warunki przyłączenia, wraz z mapą (w skali 1:500 lub 1:1000 z zaznaczoną lokalizacją szafki gazowej) do celów informacyjnych i prawo do korzystania z budynku. Dopiero po wykonaniu tych czynności i otrzymaniu odpowiedzi z gazowni można podpisać umowę o przyłączenie.

Jak zbudować instalację gazową?

Sieć gazową domu jednorodzinnego tworzy układ przewodów i urządzeń znajdujących się na zewnątrz budynków, które stanowią przyłącza poprowadzonego od gazociągu, kurka głównego, dopływu rozdzielczego, szafki z gazomierzem, piony oraz przewodów użytkowych skierowanych do urządzeń gazowych. W przypadku gdy instalacja ma być oparta o gaz LPG potrzebny jest jeszcze zbiornik na gaz. Do ogrzania obiektu budowlanego o powierzchni 150 metrów kwadratowych wystarczy zbiornik o pojemności 2 700 litrów.