Kiedy konieczne jest zgłoszenie wymiany instalacji gazowej?
16175
post-template-default,single,single-post,postid-16175,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

W jakiej sytuacji należy zgłosić wymianę instalacji gazowej?

wymiana instalacji gazowej

W jakiej sytuacji należy zgłosić wymianę instalacji gazowej?

Instalacje gazowe są istotną częścią każdego domu. Wymiana istniejącej instalacji gazowej wymaga podjęcia kilku kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a także zgodności z przepisami. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czy konieczne jest uzyskanie dodatkowych pozwoleń.

Zgłaszanie wymiany instalacji gazowej

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, a dokładnie z art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d prawa budowlanego, wykonywanie robót polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz budynku instalacji gazowych nie wymaga pozwolenia na budowę. Konieczne jest jednak tzw. zgłoszenia z projektem.

Jak sytuacja prezentuje się jednak w przypadku przeprowadzania napraw, szczególnie tych zakrojonych na szeroką skalę? Należy pamiętać, że instalacja gazowa – zarówno  wewnętrzna, jak i zewnętrzna – jest określana jako urządzenie budowlane. A zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 1 lit d oraz pkt 2 przebudowa lub remont urządzeń budowlanych nie wymaga ani uzyskiwania pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia takich działań.

Kiedy wymiana instalacji gazowej wymaga pozwolenia?

Oczywiście wspomniane wyżej przepisy odnoszą się do instalacji gazowych Wrocław użytkowanych w domach, czyli na małą skalę. Wyższa liczba formalności może być jednak wymagana w przypadku instalacji, których działanie ma wpływ na większą grupę osób. Uzyskanie stosowanych pozwoleń jest konieczne szczególnie w budynkach zabytkowych, ale również w budynkach przemysłowych.

Należy także pamiętać, że uzyskanie niezbędnych pozwoleń i trzymanie się wyznaczonych zasad nie jest uciążliwym obowiązkiem, a działaniem, które ma na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Warto więc stosować się do wszystkich obowiązujących wytycznych, tak by działać zgodnie z prawem i móc bez przeszkód korzystać z instalacji gazowej.