W jaki sposób można zagospodarować wodę deszczową?
15913
post-template-default,single,single-post,postid-15913,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Systemy zagospodarowania wody deszczowej. Przegląd rozwiązań

deszcz

Systemy zagospodarowania wody deszczowej. Przegląd rozwiązań

Coraz częściej decydujemy się na korzystanie z wody deszczowej m.in. w celu podlewania ogrodu. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala nie tylko zmniejszyć koszty związane z korzystaniem z wody wodociągowej, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Racjonalne gospodarowanie wodą jest niezwykle ważne ze względu na szybkie zmniejszanie się jej zasobów. Wyjaśniamy, jakie systemy stosowane są w celu zagospodarowania wody deszczowej.

Dlaczego warto korzystać z wody deszczowej?

Woda deszczowa może być wykorzystywana w prywatnych gospodarstwach domowych, a także m.in. w przedsiębiorstwach do celów bytowo-użytkowych. Stanowi m.in. darmowe źródło wody do podlewania, co pozwala zmniejszyć rachunki za wodę z wodociągów nawet o kilkadziesiąt procent. Oszczędzanie wody jest obecnie koniecznością, jednak mała retencja nadal nie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Polski. Aby zachęcić do gromadzenia wody deszczowej i korzystania z niej w różnych celach, zostały uruchomione programy, które mają na celu dofinansowanie dla osób decydujących się na montaż systemu zagospodarowania deszczówki. Warto wiedzieć, że zagospodarowanie deszczówki pozwala uniknąć coraz częściej występującej suszy.

Jakie systemy zagospodarowania deszczówki mamy do wyboru?

Istnieje kilka sposobów na zagospodarowanie deszczówki. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest m.in. od tego, w jakim celu chcemy zbierać deszczówkę i ile wody opadowej będziemy w stanie zagospodarować. Najczęściej mała retencja stosowana jest w celu nawadniania terenu posesji, jednak zaczynamy także doceniać możliwość jej wykorzystania m.in. w celu spłukiwania toalet lub prania. Aby było możliwe gromadzenie wody deszczowej, konieczny jest montaż odpowiedniego systemu, który będzie składał się z podziemnego lub usytuowanego na gruncie zbiornika, a także elementów pozwalających na odprowadzanie wody bezpośrednio z rynien. Najprostsze systemy uwzględniają zbiornik podłączony do rynny, do którego spływa deszczówka. Rozwiązanie to ma wiele zalet, jednak często okazuje się niewystarczające ze względu na niewielką pojemność zbiorników oraz ich wpływ na estetykę otoczenia. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż zbiornika podziemnego o większej pojemności, w którym można gromadzić wodę oraz korzystać z niej zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Zastosowanie skrzynek chłonnych oraz studni rozsączających to doskonałe rozwiązanie, jeżeli zależy nam na właściwym nawodnieniu terenu posesji. Istnieje także możliwość podpięcia zbiornika podziemnego do instalacji wodnej w domu i korzystania ze zgromadzonej w nim deszczówki w celach użytkowych w toalecie lub do prania. Ważne: woda deszczowa nie powinna być wykorzystywana w celach spożywczych. Aby system gromadzenia deszczówki działał w prawidłowy sposób, musi uwzględniać nie tylko zbiornik oraz elementy pozwalające na kierowanie do niego wody opadowej, ale także odpowiednie systemy jej oczyszczania, do których zaliczamy specjalistyczne filtry.