Do czego może być zagospodarowana odzyskana woda deszczowa?
16083
post-template-default,single,single-post,postid-16083,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Najpopularniejsze sposoby oczyszczania wód deszczowych

dłonie łapiące deszcz

Najpopularniejsze sposoby oczyszczania wód deszczowych

Woda deszczowa  może być ponownie wykorzystana dzięki odpowiedniemu systemowi zbierania wody opadowej. Może być ona powtórnie wykorzystana, jeśli wcześniej zostanie odpowiednio oczyszczona i zabezpieczona przed ponownym zabrudzeniem. Dlaczego i jak zbierać deszczówkę?

Woda deszczowa — do czego może być użyta?

Woda opadowa to woda spadająca na powierzchnię z nieba w postaci opadów atmosferycznych typu śnieg, deszcz, grad. Nie dość, że zawiera ona wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne pochodzące ze środowiska, w którym została przechwycona do ponownego wykorzystania. Co ważne ma ona kwaśny odczyn w okolicach 6 lub jeszcze niżej, więc choć nie nadaje się do celów spożywczych, po odpowiednim spreparowaniu może być użyta do celów gospodarczych i przemysłowych. Można nią nie tylko w systemach nawadniania upraw ogrodowych oraz trawników. Jako najbardziej naturalne z możliwych źródło nawodnienia, będzie mogło być używane w przypadku roślin ogrodowych, jak i domowych w doniczkach.

Jak oczyścić deszczówkę?

Woda opadowa może zostać oczyszczona dzięki dobrze zaprojektowanym systemom magazynowania wody nawadniania terenów zielonych. W systemach gromadzenia wody deszczowej do oczyszczania z dużych i małych zanieczyszczeń mechanicznych wykorzystywane są kosze zakładane na otwory rur spustowych, filtry żwirowe oraz specjalne sita instalowane na wlocie do zbiornika. Stosowane są też filtry mechaniczne dodatkowo wyposażone w filtr węglowy.

Ważne jest też czyszczenie przeciwbakteryjne, pozwalające usunąć wszelkie mikroorganizmy zalegające w wodzie. Stosuje się do tego celu lampy bakteriobójcze, ale też różnego rodzaju chemię specjalistyczną. Co ważne oczyszczona woda powinna trafić do osobnego zbiornika, w którym może być magazynowana do czasu jej naturalnego zużycia. Preparaty te są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska, ponieważ nie zawierają środków chemicznych.