Uprawnienia zawodowe a przygotowanie infrastruktury gazowej
16300
post-template-default,single,single-post,postid-16300,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jakie uprawnienia należy mieć aby móc przyłączać sieci gazowe?

podłączenie sieci gazowej

Jakie uprawnienia należy mieć aby móc przyłączać sieci gazowe?

Możliwość podpięcia budynku do sieci gazowej pozwala na korzystanie z kotła gazowego jako podstawowego urządzenia grzewczego, a także sprawne przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Dostęp do gazu ziemnego to też tanie i wygodne gotowanie na przystosowanej do tego celu kuchence czy używania gazowego piekarnika. Warunkiem używania gazu jest jednak prawidłowe wykonanie przyłącza gazu do domu. Przekonajmy się, jakie uprawnienia musi mieć osoba, której zlecimy to zadanie.

Co trzeba wiedzieć o uprawnieniach gazowych?

Praca przy instalacjach gazowych wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy fachowej oraz umiejętności praktycznego stosowania zasad BHP. Potwierdzeniem, że dana osoba zna wszystkie reguły związane z funkcjonowaniem sieci gazowej i wykorzystujących to paliwo urządzeń jest wydane po ukończeniu specjalistycznego kursu i zdaniu egzaminu świadectwo kwalifikacyjne. Dokument tego typu można uzyskać w zakresie czynności eksploatacji (dla kategorii E) albo dozoru (dla kategorii D). Świadectwa mogą obejmować trzy obszary, które są oznaczane jako G1, G2 albo G3. Jeżeli chodzi o świadectwa G1, to daje ono możliwość obsługi instalacji i sieci elektroenergetycznych zasilanych napięciem do 1kV (1000 V), jak również powyżej tej wartości. Przy świadectwie G2 w grę wchodzą urządzenia ciepłownicze o mocy przekraczającej 50 kW. Świadectwo G3 dotyczy natomiast urządzeń związanych z przesyłem, przetwarzaniem i przechowywaniem gazu. Warto pamiętać, że na świadectwie podana jest zarówno kategoria uprawnień (E lub D), jak i ich grupa tj. G1, G2 albo G3.

Co będzie potrzebne do wykonania przyłącza?

Prace przy wykonywaniu przyłącza do sieci gazowej związane z podłączaniem niezbędnej armatury może przeprowadzać osoba, która dysponuje uprawnieniami G3. Trzeba mieć na uwadze, że przyłącze musi być prawidłowo zaprojektowane. Kluczowe są tu nie tylko obowiązujące normy, ale również wymogi przedstawiane przez firmę zarządzającą infrastrukturą przesyłową gazu na danym obszarze.