Co warto wiedzieć na temat bezpiecznych przyłączy gazowych?
15907
post-template-default,single,single-post,postid-15907,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jakie standardy bezpieczeństwa powinny spełniać przyłącza gazowe?

przyłączenie gazu

Jakie standardy bezpieczeństwa powinny spełniać przyłącza gazowe?

Doprowadzenie gazu do budynku wymaga dopełnienie licznych formalności. Ma to związek przede wszystkim z koniecznością zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa korzystania z instalacji. Niewłaściwie wykonane przyłącza oraz połączenia pomiędzy instalacją gazową i poszczególnymi urządzeniami np. grzewczymi, stwarzają poważne zagrożenie. Wyjaśniamy, jakie standardy muszą spełniać przyłącza gazowe oraz jak dbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z instalacji.

Wykonanie przyłącza gazowego krok po kroku

W przypadku przyłączy gazowych bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego, zanim zostaną one wykonane, trzeba m.in. utworzyć odpowiedni projekt przyłączy gazowych oraz wystąpić z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia. Ważne! Przeglądy instalacji gazowych, jak i montaż instalacji, mogą wykonywać jedynie osoby z odpowiednimi, aktualnymi uprawnieniami energetycznymi. Dotyczy to zarówno nowo powstających budynków (projekt instalacji gazowej trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę), jak i budynków modernizowanych lub rozbudowywanych. Projekt instalacji gazowej wykonuje specjalista, niezbędne prace mogą zostać rozpoczęte po akceptacji złożonego wniosku.

Standardy przyłączy gazowych

Instalacje gazowe powstają zgodnie z określonymi standardami. Dotyczą one zarówno sposobu prowadzenia instalacji wewnątrz i na zewnątrz budynku, jak i materiałów, z których powstają tworzące je elementy. Każde przyłącze gazowe musi cechować się właściwą szczelnością oraz położeniem, które redukuje ryzyko związane z uszkodzeniem instalacji np. podczas prac remontowych. Co więcej, rury gazowe, które prowadzone są w elementach konstrukcyjnych budynku, wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Zgodnie z przepisami przewody instalacji gazowej powinny być rozprowadzane wewnątrz budynku – przede wszystkim przez pomieszczenia niezamieszkane i suche, a dodatkowo dające do nich łatwy dostęp. Instalacja gazowa prowadzona po zewnętrznej ścianie budynku powinna mieć przewody z rur stalowych, nigdy nie z miedzianych. Gdy jednak instalacja prowadzona jest przez zamieszkałe pomieszczenia, stosowane powinny być rury stalowe lub miedzianie twarde.

Pomieszczenia, w których dokonuje się wyprowadzania instalacji gazowej, muszą spełniać określone normy techniczne m.in. pod względem wentylacji. Wykonanie przyłącza gazowego, wymaga jego specjalistycznego przeglądu oraz odbioru, zanim zaczniemy korzystać z instalacji gazowej. Niezwykle ważne są także przeglądy okresowe, które należy wykonywać nie tylko wówczas, gdy wymaga tego od nas umowa spisana z ubezpieczycielem budynku. Bezpieczeństwo korzystających z niego osób to wartość bezcenna, którą trzeba chronić, pamiętając o właściwej eksploatacji, konserwacji i przeglądach technicznych instalacji gazowej.