Jakie wyróżniamy główne rodzaje kanalizacji domowej?
16229
post-template-default,single,single-post,postid-16229,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jakie są rodzaje kanalizacji domowej?

domowa kanalizacja

Jakie są rodzaje kanalizacji domowej?

W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do bieżącej wody oraz funkcjonującej kanalizacji.

Funkcja kanalizacji domowej

Kanalizacja domowa to zespół rur i kanałów odprowadzających ścieki z gospodarstwa domowego do sieci kanalizacyjnej lub urządzeń przeznaczonych do oczyszczania ścieków. Głównym celem tego systemu jest usunięcie z domu wszelkich nieczystości produkowanych przez jego mieszkańców oraz procesy użytkowe, takie jak mycie naczyń czy pranie. Zapewnienie sprawnego i bezawaryjnego działania kanalizacji pozwala na utrzymanie higieny i czystości w mieszkaniu, a także zabezpieczenie zdrowia domowników.

Rodzaje kanalizacji domowej

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kanalizacji domowej – kanalizację deszczową oraz ściekową. Kanalizacja deszczowa odpowiada za gromadzenie i odprowadzanie wód opadowych z dachu, tarasu czy podjazdu, zapobiegając tym samym powodziom lokalnym oraz zabezpieczając teren przed zalaniem. Tego rodzaju systemy są szczególnie ważne na obszarach o dużych opadach deszczu oraz na terenach narażonych na podtopienia.

Kanalizacja ściekowa natomiast ma za zadanie odprowadzenie nieczystości stałych i ciekłych z gospodarstwa domowego. W jej skład wchodzą rury i urządzenia instalacyjne, które łączą wszystkie punkty poboru wody w domu z siecią kanalizacyjną lub przydomową oczyszczalnią ścieków. W zależności od rodzaju budynku oraz lokalnych warunków geologicznych kanalizacja ściekowa może być realizowana jako system grawitacyjny (oparty na spadku terenu) lub przy użyciu stacji przepompowniczych.

Wybór profesjonalisty do wykonania kanalizacji domowej

Kluczowe znaczenie dla bezawaryjności i trwałości systemu kanalizacyjnego ma jego prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie. Warto zatem powierzyć to zadanie specjalistom z doświadczeniem w branży hydraulicznej, takim jak firma Aqua Projekt, która realizuje budowę kanalizacji we Wrocławiu. Wykwalifikowani pracownicy firmy zapewnią kompleksowe doradztwo, zarówno w zakresie doboru odpowiednich materiałów, jak i technologii instalacyjnych. Ponadto profesjonalne wykonanie kanalizacji domowej gwarantuje jej długotrwałe funkcjonowanie oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii i problemów eksploatacyjnych w przyszłości.