Jakie przepisy prawne muszą spełniać instalacje gazowe
16011
post-template-default,single,single-post,postid-16011,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jakie przepisy prawne muszą spełniać instalacje gazowe

gaz

Jakie przepisy prawne muszą spełniać instalacje gazowe

Instalacje gazowe mają do siebie to, że muszą być zgodne z przepisami prawnymi. W innym wypadku ich użytkowanie w ogóle nie byłoby bezpieczne. Określone reguły postępowania z konkretnymi układami mają na celu chronić zarówno same instalacje, jak i użytkowników. To szczególnie ważne w przypadku surowca takiego jak gaz, który w określonych sytuacjach może stać się niebezpieczny.

Poszczególne regulacje związane z instalacjami gazowymi

Dokumentem, który szczegółowo określa wymogi związane z użytkowaniem instalacji gazowych, jest Prawo budowlane. W myśl przepisów każdy tego typu układ musi być sprawny technicznie. Inaczej nie może absolutnie być użytkowany. To jednak nie wszystko. Ważne jest nie tylko to, by sama instalacja działała, lecz także to, by ją odpowiednio obsługiwać. Wobec tego na tym, kto użytkuje daną instalację gazową, spoczywa obowiązek należytego dbania o swój sprzęt.

Instalacja gazowa zgodnie z prawem musi być również dostępna. I to nie dla byle kogo, tylko dla właściciela budynku, a także dla dostawcy gazu. Wszystko po to, aby właśnie te osoby mogły w należytych warunkach wypełniać swoje obowiązki zawodowe.

Prawo związane z użytkowaniem instalacji gazowych jest skonstruowane tak, aby przewidywać sytuacje, w których coś nie zadzieje się tak, jak powinno się zadziać. Dlatego jeżeli wystąpi jakakolwiek nieprawidłowość w użytkowaniu instalacji gazowej, to osoba z niej korzystająca ma obowiązek powiadomić o tym nikogo innego jak zarządcę budynku. Jeżeli zaś sytuacja jest naprawdę poważna i wymaga natychmiastowej reakcji, to istnieje nawet wymóg, by wyłączyć instalację i całkowicie zaprzestać jej użytkowania. Taki krok ma na celu zaradzić ewentualnym dalszym problemom.

Jak widać, użytkowanie instalacji gazowych jest otoczone dość wieloma przepisami. Choć może się wydawać, że jest ich aż za dużo, w rzeczywistości wszystkie z nich są potrzebne po to, aby  zapewniać funkcjonowaniu instalacji gazowych należyte bezpieczeństwo.