Jakie typy instalacji muszą znaleźć się w każdym domu? Przewodnik.
16133
post-template-default,single,single-post,postid-16133,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jakie instalacje powinny znaleźć się w każdym domu?

instalacja elektryczna

Jakie instalacje powinny znaleźć się w każdym domu?

Instalacje, z których korzystamy każdego dnia są dla większości z nas czymś oczywistym. Warto jednak pamiętać, że to właśnie one zapewniają codzienny komfort i możliwość wygodnego, bezpiecznego funkcjonowania. O jakich systemach mowa? I o czym warto pamiętać w czasie ich tworzenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie rodzaje instalacji wewnętrznych wyróżniamy?

Wyróżniamy następujące rodzaje instalacji wewnętrznych:

  • Instalacje elektryczne, które stanowią podstawę codziennego komfortu. Należy planować jest z wyprzedzeniem tak, by ich użytkowanie było bezpieczne i wygodne. Głównym czynnikiem jest m.in. ilość i rodzaj wykorzystywanego sprzętu, a także jego rozmieszczenie. Co ważne wyróżniamy instalacje elektryczne podtynkowe, natynkowe i wtynkowe.
  • Instalacje gazowe, które w wielu domach wykorzystywane są do podgrzewania wody, ogrzewania domu i przygotowywania posiłków. W czasie ich tworzenia kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo.
  • Instalacje grzewcze, które sprawdzą się szczególnie w czasie sezonu jesienno-zimowego, kiedy to temperatury spadają do bardzo niskich wartości. Systemy te różnią się w zależności od wykorzystanego źródła ciepła. 
  • Instalacja wodno-kanalizacyjna, czyli podstawowy system umożliwiający zachowanie higieny i komfortu. Główne pomieszczenia, które są do niej podłączone to kuchnia i łazienka.
  • Instalacje teletechniczne i alarmy, które odgrywają dużą rolę w nowoczesnych domach. Ich wykorzystanie gwarantuje bezpieczeństwo domowników.

O czym pamiętać podczas tworzenia instalacji?

Niezależnie od rodzaju instalacji bardzo ważne jest pamiętanie, że na każdym etapie konieczna jest współpraca z profesjonalistami. Kluczem do sukcesu jest bowiem zarówno użycie wysokiej jakości materiałów, jak i staranne rozplanowanie całego systemu. Oczywiście cała instalacja musi być także zgodna z aktualnym prawem budowlanym.