Jak odbywa się planowanie instalacji gazowej? Sprawdź!
15993
post-template-default,single,single-post,postid-15993,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jak wygląda proces planowania instalacji gazowej?

instalacja gazowa

Jak wygląda proces planowania instalacji gazowej?

Instalacje gazowe to jedne z ważniejszych elementów każdego budynku, czy to mieszkalnego, przemysłowego czy użytkowego. Składają się z wielu elementów, a projektujący ma do wyboru różne warianty poszczególnych akcesoriów. Korzystanie z tego typu instalacji powinno być jednak bezpieczne, dlatego warto przy jej projektowaniu korzystać z pomocy specjalistów.

Instalacja gazowa – dlaczego jest tak ważna?

Osoby prywatne, deweloperzy i firmy budowlane korzystają często z pomocy przy projektowaniu instalacji gazowych, które wciąż są jednymi z bardziej popularnych systemów grzewczych. Doprowadzenie gazu do nieruchomości oraz rozplanowanie przebiegu instalacji wewnątrz budynku to ważne i niezwykle istotne kroki, które regulowane są przez prawo budowlane.

Projektowanie instalacji rozpoczyna się od zebrania pełnej dokumentacji obiektu oraz poznania oczekiwań inwestora. Najważniejsze są warunki techniczne przyłączenia sieci, czyli skąd będzie płynął gaz (sieć czy własne źródło), rodzaj paliwa gazowego, typ budynku i ilość urządzeń gazowych przewidzianych przez właściciela nieruchomości, preferowaną liczbę i rozmieszczenie przyłączy. Istotne jest to, jak ma być wbudowana instalacja gazowa w budynku, co wpływa na rozmieszczenie przewodów, gazomierza i kurków.

Planowanie instalacji gazowej – o czym nie wolno zapominać?

Projektant powinien zapoznać się również z mapą do celów projektowych przewidzianą dla danego obszaru oraz poznać dokładnie rzuty wszystkich kondygnacji i pomieszczeń w planowanej inwestycji. Dzięki temu łatwiej dobrać i rozplanować przebieg elementów: zlokalizować odbiorniki, wybrać miejsce na gazomierz, a także zaplanować trasę zewnętrznej części instalacji. Jeśli w istniejącym lub remontowanym budynku planowane jest przyłączenie do instalacji kotłów gazowych, niezbędna jest też opinia kominiarska o stanie technicznym przewodów. Konieczne jest staranne prowadzenie dokumentacji i wszystkich obliczeń, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania instalacji.