Na czym konkretnie polega planowanie sieci wodnej?
15996
post-template-default,single,single-post,postid-15996,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jak przebiega planowanie sieci wodnej?

rury

Jak przebiega planowanie sieci wodnej?

Dostęp do wody jest niezwykle ważny, niemniej samo rozplanowanie sieci i instalacji gwarantuje bezawaryjne i komfortowe korzystanie z niej. Projekt sieci wodociągowej, przyłączenie do niej domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego wymaga odpowiednich umiejętności, wiedzy, ale również doświadczenia, dlatego warto korzystać z pomocy specjalistów. Jak wygląda planowanie takiej sieci? Na co należy zwracać uwagę?

Sieć wodna – co należy wiedzieć?

Biura projektowe oferujące opracowanie i przygotowanie planu najważniejszych instalacji i sieci, skupiają się na innowacyjnych rozwiązaniach i nowych możliwościach technologicznych, dzięki czemu otrzymany projekt jest oryginalny, ale i praktyczny. Planując sieć wodociągową, należy brać pod uwagę oczekiwania ich przyszłych użytkowników, ale też możliwości techniczne i stan terenu, na którym planowana jest inwestycja.

Układ przewodów i rur znajdujących się poza budynkami odbiorców, mają dostarczyć i odebrać wodę z budynków mieszkalnych, ale i zakładów produkcyjnych czy budowli użytkowych, dlatego każdy projekt będzie inny i będzie on wymagał rozszerzonej analizy i badania terenu od stanu wód gruntowych po obecność innych budynków i konstrukcji na terenie.

Planowanie sieci – jak wygląda?

Po dokonaniu szczegółowej analizy terenu oraz poznaniu oczekiwań zamawiającego projekt należy poznać warunki podłączania nowych przyłączy na danym obszarze. Kolejnym ważnym etapem jest rozplanowanie przebiegu rur, ich łączeń, a także wybór odpowiednich materiałów w tym średnicy rur. W przypadku domów jednorodzinnych ważne jest również to, jak woda będzie podgrzewana. Projektant przygotowuje sieć w taki sposób, aby rury nie „łamały się” niepotrzebnie co może stanowić jedynie źródło przecieków w przyszłości. Trzeba wybrać sposób prowadzenia rur (natynkowo czy w strukturze ścian), a także miejsce przyłączy urządzeń i sprzętów (sanitarnych, zlewów, kranów, podłączeń pralek itp.). Otrzymany projekt powinien być skonsultowany z inwestorem, aby mógł on wprowadzić ewentualne poprawki.