Jak poprawnie poprowadzić instalację wodną w budynku? Przewodnik.
16171
post-template-default,single,single-post,postid-16171,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jak powinna być poprowadzona instalacja wodna w budynku?

instalacja wodna w budynku

Jak powinna być poprowadzona instalacja wodna w budynku?

Woda jest jednym z podstawowych mediów doprowadzanych do budynku. Jednak aby korzystanie z niej było wygodne, konieczne jest stworzenie profesjonalnej instalacji. Jak sprawić, by była ona niezawodna? I jakich błędów należy unikać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jak poprowadzić instalację wodną?

Stworzenie instalacji wodnej polega na stworzeniu układu rozprowadzającego, który od źródła wody (wodociąg, studnia) doprowadzi ją do wybranych pomieszczeń i punktów. Nowoczesne systemy są jednak nieco bardziej zaawansowane. Wynika to z faktu, że rozprowadzana jest nie tylko woda zimna, ale również woda ciepła, która ulega podgrzaniu przez źródło ciepła.

Tworzenie instalacji polega na – mówiąc ogólnie – poprowadzeniu przewodu głównego, którym woda spoza budynku zostanie dostarczona do konstrukcji. Następnie od przyłącza głównego odprowadzane są przyłącza poboczne, które doprowadzają wodę do punktów poboru wody, czyli do kranów, toalety, czy prysznica. Poszczególne rury łączone są kształtkami i są ułożone tak, by, nie psuć estetyki pomieszczenia i zapewniać bezproblemowe użytkowanie. 

Jakich błędów unikać przy tworzeniu instalacji wodnej?

Tworzenie instalacji wodnej nie jest zadaniem trudnym, ale wymaga zrozumienia podstawowych zasad funkcjonowania takiego układu. Niestety, brak wiedzy i umiejętności może prowadzić do poważnych błędów, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort korzystania z układu.

Jakich przeoczeń należy unikać?

Najważniejsze z nich to m.in.:

  • niepoprawne doprowadzenie instalacji wodnej do budynku, nietrzymanie się zaleceń podanych w projektach instalacji wodociągowych, a nawet osłabienie konstrukcji domu,
  • błędne dobranie przekroju rur, brak wzięcia pod uwagę względów ekonomicznych,
  • nieuwzględnienie odkształcania się materiałów.