Czym jest, do czego może być wykorzystana kanalizacja deszczowa?
16086
post-template-default,single,single-post,postid-16086,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Czym charakteryzuje się kanalizacja deszczowa?

kanalizacja deszczowa

Czym charakteryzuje się kanalizacja deszczowa?

Woda opadowa może być niebezpieczna na terenach podmokłych, czy też zurbanizowanych, z tego tytułu konieczne jest na ich obszarze wykonanie wysoce wydajnej kanalizacji deszczowej.

Do czego służy kanalizacja deszczowa?

Dobrze zaprojektowana i wykonana kanalizacja burzowa poradzi sobie z odprowadzeniem wód opadowych i roztopowych ze szczelnych nawierzchni terenów zurbanizowanych, jak dachy, chodniki, podjazdy czy też parkingi.  Przypomina ona często sieć kanałów i rurociągów, które wprowadzają wodę deszczową do odbiornika naturalnego lub systemu rozsączającego. Jest ona niezależna od kanalizacji ściekowej. Tak było dawniej. Dziś dąży się do maksymalnego wykorzystania naturalnych zasobów wody. W nowoczesnych rozwiązaniach stosowane są systemy naturalnego zagospodarowania wód, czyli zamiast usuwania jej poza obszar, na którym się znajduje — magazynowania jej, oczyszczania i stosowania do np. celów gospodarczych, nawadniania terenów zielonych.

Oczyszczanie ścieków opadowych to podstawa

W przypadku nowoczesnych rozwiązań gospodarowania wodą opadową należy dobrać planowaną kanalizację deszczową do tzw. lokalnego systemu zagospodarowania wody deszczowej. Stosowane są w tym celu różnego rodzaju zbiorniki retencyjne i retencyjno-rozsączające, dzięki czemu eliminuje się problem przelania zbiorników wody opadowej i odpowiedniego wykorzystania odzyskanej wody użytkowej w odpowiedni sposób.

Właściwa gospodarka wodą deszczową jest doskonałym źródłem zaopatrzenia w wodę. Uzdatnianie wody deszczowej nie jest niczym skomplikowanym i dobrze zaplanowany system zarządzania kanalizacją deszczową powinien połączyć ideę systemu odpływu wody deszczowej z ideą jej magazynowania i ponownego wykorzystania w codziennych czynności gospodarczych, nawadniania terenów zielonych, czy też zasilania oczek wodnych. Możliwości jest wiele i każda z nich prowadzi do poprawy wykorzystania dóbr naturalnych  w tym przypadku wody.