Czym charakteryzuje się dobre odwodnienie i jak je stworzyć?
16158
post-template-default,single,single-post,postid-16158,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Czym charakteryzuje się dobre odwodnienie?

odwodnienie teren

Czym charakteryzuje się dobre odwodnienie?

Woda ma dwa oblicza. Jest niezbędna do życia, w tym do funkcjonowania naszego organizmu i do wzrostu roślin wokół nas. Jej nadmiar jest jednak szkodliwy i sprawia, że konieczne staje się wykonanie profesjonalnego odwodnienia. Co zrobić, żeby system ten był efektywny?

Odwodnienie terenu – dostępne opcje

Dzięki nowoczesnym technologiom odwodnienie można wykonać na kilka różnych sposobów. Należy jednak potraktować tę sprawę poważnie. Nadmiar wody ma bowiem negatywny wpływ na stan całego budynku. Wilgoć wynika do fundamentów, przedostaje się do ścian i piwnic, co prowadzi do powstawania pleśni.

Ogromne znaczenie ma wykonanie profesjonalnego projektu odwodnienia. Taki plan musi być stworzony przez osoby z wiedzą i uprawnieniami. Konieczne jest także wzięcie pod uwagę charakterystyki terenu, położenia budynku oraz dostępnych możliwości odprowadzenia nadmiaru wody.

Niektóre opcje stosowane podczas tworzenia odwodnienia to m.in. kanalizacja ogólnodeszczowa, rowy melioracyjne, rury drenarskie, odwodnienie liniowe, odwodnienie punktowe, drenaż opaskowy, a także zbiorniki na deszczówkę. 

Jak stworzyć dobre odwodnienie?

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pozwolą stworzyć naprawdę profesjonalne odwodnienie terenu.

Oto one:

  • Należy działać w granicach prawa, ponieważ nie wszystkie techniki, które są skuteczne, są dozwolone. Np. nie wolno odprowadzać wód opadowych do kanalizacji bytowej, ponieważ może to zakłócić jej działanie.
  • System odprowadzania wody nie może działać z negatywnym skutkiem dla działek znajdujących się w pobliżu. Takie postępowanie może zakończyć się nawet pozwem sądowym.
  • Wybór konkretnego rodzaju odwodnienia jest związany m.in. z rodzajem gleby i jej stopniem przepuszczalności. Najtrudniejszym rodzajem podłoża jest podłoże gliniaste i ilaste.