Jak powinna być zbudowana instalacja kanalizacyjna?
16021
post-template-default,single,single-post,postid-16021,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Co wchodzi w skład sieci kanalizacyjnej?

kanalizacja

Co wchodzi w skład sieci kanalizacyjnej?

W przypadku różnych obiektów budowlanych wszędzie tam, gdzie doprowadzana jest woda muszą być odprowadzane ścieki. Choć sieć wodna i kanalizacyjna są ze sobą nierozerwalnie związane podlegają odrębnym wymaganiom. Z czego powinna składać się sieć kanalizacyjna?

Z czego buduje się sieć kanalizacyjną?

Instalacje kanalizacyjne budowane są z różnych materiałów, głównie w przypadku  domów jednorodzinnych są to tworzywa sztuczne jak np.: polichlorek winylu (PVC), polipropylen (PP), polietylen (PE). Zwykle wybierane są te w wariancie tzw. niskoszumowym, które wyciszają odgłosy powstające podczas przepływu ścieków. Ich podstawową wadą jest brak odporności na wysoką lub niską temperaturę — ścieki nie powinny mieć wyższej temperatury niż 60 stopni Celsjusza. To mogłoby spowodować osłabienie, a w efekcie zniszczenie rur, a w niskich temperaturach ich kruszenie.

Jak zbudować sieć kanalizacyjną?

Sieć do odprowadzania ścieków składa się z przewodów łączących urządzenie sanitarne z syfonem, podejść pod urządzenia sanitarne, pionów kanalizacyjnych oraz przewodów odpływowych nazywanych poziomami. Uzupełnieniem instalacji są też montowane syfony, wywiewki wentylacyjne, wpusty podłogowe i rewizje, zwane też czyszczakami.

Niezwykle istotne jest pamiętać, aby montować armaturę łazienkową, czy też innego typu urządzenia sanitarne jak najbliżej pionów. Mowa tu szczególnie o wannie, brodziku czy bidecie. Odległość miski ustępowej od pionu nie powinna przekraczać 1 m, a w przypadku innych przyborów – 3 m. Jeżeli odległości te miałyby być przekroczone koniecznie należy zastosować dodatkowo zawory napowietrzające.

Nie można zapominać o średnicy rur — tu również nie ma dowolności. W przypadku podejścia do miski ustępowej wynosi ona 110 mm, a do pozostałych przyborów minimum 40 mm. Najmniej problemów i jednocześnie komfort użytkowania zapewnią rury o średnicy 50 mm. Piony budowane są w tzw. w szachtach (kanałach) instalacyjnych, dzięki czemu są bardziej wygłuszone.