Projekt każdej instalacji wymaga specjalistycznej wiedzy
15815
post-template-default,single,single-post,postid-15815,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Co powinien zawierać projekt instalacji wodociągowej?

projekt instalacji wodociągowej

Co powinien zawierać projekt instalacji wodociągowej?

Aby móc cieszyć się zimną i ciepłą wodą oraz sprawną kanalizacją w domu, należy poprawnie przeprowadzić montaż instalacji wodociągowej. Podstawą jej wykonania jest projekt, który powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje o budynku, projektowanej instalacji i materiałach wykorzystywanych do jej montażu.

Budowa domu oraz budynków użytkowych wymaga montażu instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, przygotowanych zgodnie ze sztuką budowlaną i wymogami prawnymi. Lepiej zlecić przygotowanie projektu instalacji wodociągowej profesjonalnej firmie, której pracownicy uwzględnią wszystkie ważne punkty oraz regulacje prawne.

Projekt instalacji- z czego się składa?

Podstawą każdych prac przy instalacjach jest, przygotowany przez osoby do tego powołane, projekt techniczny przyłącza. Za jego wykonanie odpowiada projektant instalacji sanitarnych, który ma odpowiednie uprawnienia budowlane. Ma to ogromne znaczenie dla sukcesu całego przedsięwzięcia. Sam projekt składa się zazwyczaj z dwóch części: części opisowej oraz części rysunkowej, które uzupełniają się nawzajem i zawierają najważniejsze dla inżynierów informacje. Część opisowa to przede wszystkim opis techniczny planowanej inwestycji. Uwzględnia się tutaj warunki określone przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji, stan prawny obszaru, na którym planowana jest inwestycja oraz stan prawny działki, której właściciel zleca budowę instalacji. Dobrze jest również zawrzeć informację na temat ustaleń poczynionych z właścicielami pozostałych działek, przez które może przejść projektowane przyłącze. Pozwoli to uniknąć konfliktów prawnych, związanych z gruntami. Część rysunkowa to przede wszystkim mapa ilustrująca planowany przebieg instalacji, ale też rzut budynku, w którym planowane są prace, oraz szczegółowe rysunki projektu przyłącza.

Dokumentacja projektowa jednym z ważniejszych elementów

Zgodnie z polskim prawem każda zaplanowana praca powinna być uwzględniona w dokumentacji budowlanej i powinna zawierać wszystkie narzucone prawem opinie, zgody, schematy i zezwolenia. W przypadku części związanej z instalacjami sanitarnymi należy uwzględnić zarówno przyłącza zewnętrzne, których dostępność uzależniona jest od dostępnych na działce mediów, jak i szczegółowy projekt instalacji wewnętrznej. Zarządca sieci sam ustala warunki przyłączeniowe dla poszczególnych użytkowników. Wewnętrzna instalacja jest niezbędna, aby budynek mógł być użytkowany przez ludzi. W projekcie należy uwzględnić rury, łączniki i wszystkie elementy potrzebne do rozprowadzenia zimnej i ciepłej wody po całym budynku. Należy określić miejsce instalacji armatury w poszczególnych pomieszczeniach, aby przepływ wody pozostał niezakłócony. Zmniejszy to znacznie liczbę awarii w przyszłości. W geście projektanta jest również uwzględnienie wysokich jakościowo materiałów, aby zagwarantować bezawaryjność projektowanej instalacji.