Prawidłowo sporządzony projekt odwodnienia działki ma kluczowe znaczenie rzutujące na przyszły stan nieruchomości – niepoprawnie wykonany drenaż terenu lub brak jego zabezpieczenia przed nadmierną wilgocią i zbierającymi się opadami może doprowadzić nawet do wilgnięcia fundamentów, a w efekcie ścian i piwnic. Jeśli do tego dojdzie – właścicieli czeka żmudny i kosztowny proces odwracania niepożądanych efektów, a także budowanie systemów zwalczających zbieranie się wody na działce.
Niezwykle istotne jest zlecenie wykonania projektu odwodnienia gruntu specjalistom, którzy po zaznajomieniu się z właściwościami terenu, jego położeniem, a także dostępem do kanalizacji wykonają dobry plan budowy drenażu działki. Inwestor musi mieć świadomość, że poziom wód gruntowych ma ogromne znaczenie także w przygotowywaniu projektu budowlanego – na podłożu o wysokim poziomie wody nie powinniśmy decydować się na piwnicę, jednocześnie wybierając praktyczny i skuteczny sposób ujścia nadmiaru wody.
Inwestorzy najczęściej decydują się na:
Wybór konkretnego jest ściśle związany z rodzajem gleby i jej stopniem przepuszczalności – za najbardziej problematyczną uznaje się niewątpliwie podłoże gliniaste lub ilaste. To dwa rodzaje gleby stanowiące największy problem przy pozbywaniu się wody z małych działek.